Stary Zamek w Żywcu

Żywiec to miasto zlokalizowane w południowej Polsce, które znane jest głównie z tego, że znajduje się tutaj słynny browar. Warto jednak podkreślić, że sam Żywiec znajduje się w regionie bardzo atrakcyjnym turystycznie. Z racji tego, że miasto ma dość urozmaiconą historię, możemy tutaj zobaczyć wiele naprawdę interesujących zabytków, które przypominają o odległych epokach.

Do zabytków żywieckich, które z pewnością warto zwiedzić, zalicza się tzw. Stary Zamek. Znajduje się on właściwie w centrum miasta, niedaleko Nowego Zamku. Stary Zamek to budynek, który pochodzi jeszcze z XV wieku. Oczywiście od tego czasu był wielokrotnie przebudowany. Pierwsza przebudowa obiektu w jego pierwotnej formie miała miejsce już w latach 1485-1500. Także i w późniejszych latach ród Komorowskich, do których zamek należał w tamtym okresie, wprowadzał liczne zmiany. W efekcie zamek, który został wzniesiony w stylu gotyckim, obecnie jest przykładem architektury renesansowej. W drugiej połowie XVI wieku z inicjatywy Jana Spytka Komorowskiego wybudowany został arkadowy renesansowy dziedziniec, który w praktycznie niezmienionej formie przetrwał do dna dzisiejszego. Jak wspomnieliśmy, początkowo zamek należał do rodziny Komorowskich, później został przejęty przez Habsburgów. Własnością tej rodziny zamek żywiecki był aż do 1939 roku. Po drugiej wojnie światowej obiekt stał się własnością miasta. Stary Zamek w Żywcu jest nadal wykorzystywany. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Miejskie – miejsce godne zobaczenia dla wszystkich, którzy interesują się historią lub historią regionu żywieckiego. Stała ekspozycja w muzeum obejmuje liczne eksponaty etnograficzne, które pochodzą z różnych epok. Wystawy w zamku prezentują także rozmaite znaleziska archeologiczne, a nawet stare narzędzia tortur. Jeśli chodzi o wystawy stałe, na uwagę zasługują wystawy prezentujące historię miasta, a także wystawa poświęcona kulturze ludowej regionu żywieckiego. Na parterze zamku znajduje się Park Miniatur, także bardzo popularny wśród turystów.

A jak wygląda baza noclegowa w Żywcu? To pytanie na pewno warto sobie zadać przez zorganizowaniem wyjazdu. Żywiec jest od dość dawna popularnym ośrodkiem turystycznym. Stąd też można w zasadzie bez żadnych komplikacji zarezerwować wygodnie noclegi – od ekonomicznych po bardziej ekskluzywne. Z pewnością każdy turysta znajdzie tu coś odpowiednie go dla siebie.

1 komentarz

  1. stopklatka

    15-wieczny zamek? No, takie cudeńko trzeba zobaczyć

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>