Znany i nieznany Przemyśl

Do Przemyśla trzeba przyjechać koniecznie chociaż raz w życiu. To piękne miasto z bogatą historią, po której zachowało się tutaj wiele zabytków. Jest to miasto z największą ilością zabytków w całym województwie, a należy również i do krajowej czołówki. Jest to niezły wynik jak na miasto zamieszkiwane przez około 60 tysięcy osób. Podziwiać można tu liczne dworki, pałace i zamki, lecz także budynki sakralne związane zarówno z katolicyzmem jak i prawosławiem, a także kamienice i budynki użyteczności publicznej. Rynek Starego Miasta to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc, obok zamku oraz katedry. Powstał on prawdopodobnie już w XIV wieku, a pierwsze domy przy płycie rynku były jeszcze drewniane. W XV wieku pojawiły się tu murowane konstrukcje. Wpierw były one jednokondygnacyjne, a później dobudowywano kolejne piętra oraz arkady, pod którymi handlowali kupcy. Miejski ratusz został zburzony, a jego funkcję przejęła jedna z kamienic przy rynku. Ciekawostką jest fakt, że rynek powstał na wzniesieniu, a nie na płaskim terenie jak większość miejskich rynków w Polsce.

Przemyśl jest jedynym miastem w Polsce, gdzie zobaczyć można Muzeum Dzwonów i Fajek. Mieści się ono w barokowej Wieży Zegarowej, zlokalizowanej w centrum Starego Miasta. Wieża powstała w 1777 roku jako dzwonnica dla grekokatolickiej cerkwi, a później była też używana jako strażnica. Od ponad 15 lat działa tu muzeum, a w wieży udostępniono turystom także dwa tarasy widokowe. Muzeum Dzwonów i Fajek jest filią Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Nowa, główna siedziba muzeum mieści się przy Placu Berka Joselewicza i została wybudowana kilka lat temu. Muzeum powstało na początku XX wieku z inicjatywy członków Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz mieszkańców miasta. W trakcie wojny zbiory były w pośpiechu wywożone, a po niej trafiły do dawnego Pałacu Biskupów Grekokatolickich. Teraz można je oglądać w nowoczesnym budynku.

Na turystów czeka w mieście sprawdzona baza noclegowa ( serwis meteor). Znajdziemy tu dla siebie miejsce zarówno w drogich, luksusowych hotelach jak i prywatnych kwaterach oraz pokojach gościnnych. By wyszukać odpowiednie miejsce dla siebie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową „noclegi Przemyśl”. Warto zostać w mieście na dłużej, ponieważ atrakcji dla nas na pewno nie zabraknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>